Vychádza fotografická publikácia Obrázky prvorepublikových Košíc

Východoslovenské múzeum v Košiciach pripravilo v roku 2019 pre svojich návštevníkov a širšiu verejnosť odbornú tematickú publikáciu Obrázky z prvorepublikových Košíc: politické a spoločenské udalosti 1918 – 1938. Základným predpokladom pre prípravu a realizáciu publikácie je bohatý obrazový materiál v zbierkovom fonde historickej a umeleckej fotografie a historickej tlače. Na základe aktuálneho spracovania týchto fondov máme zadokumentovaných vyše 400 záberov k približne 50 politickým a spoločenským udalostiam v Košiciach z obdobia prvej ČSR v rokoch 1918 – 1938. 

Do publikácie sme sa rozhodli v chronologickom poradí zaradiť výber najdôležitejších udalostí, ktoré sa odohrali vo verejnom priestore mesta, ktorý bol miestom konania návštev, zjazdov, sprievodov, manifestácií, protestov, osláv štátnych sviatkov, slávnostných otváraní inštitúcií a výstav, odhaľovania pomníkov, pohrebov, smútočných tryzien a pod. Vybrané zábery k udalostiam sme sa snažili podľa možnosti čo najviac prispôsobiť sprievodnému textu. Opisný charakter udalosti prevažne na základe dobovej tlače približuje priebeh a program podujatia, uvádza významné osobnosti, ktoré sa ho zúčastnili, alebo zaujímavosti.

Publikácia podáva odbornej a laickej verejnosti základný prehľad o obrazových zbierkových predmetoch Východoslovenského múzea v Košiciach zachovaných k tejto téme medzivojnového obdobia. Jedinečnosť publikácie spočíva v tom, že ponúka čitateľom možnosť vidieť vyše 100 záberov a rôznych dokumentov k politickým a spoločenským udalostiam v Košiciach v rokoch 1918 – 1938 v ucelenej podobe. 

Čitatelia sa dozvedia základné informácie napríklad o začleňovaní Košíc do ČSR v rokoch 1918 – 1919 – príchod francúzskeho generála Hennocquea a návšteve francúzskeho generála Pellé, jedinej návšteve čs. prezidenta T. G. Masaryka v Košiciach alebo návštevách ministra E. Beneša. Košická verejnosť sa pravidelne vo veľkom počte zúčastňovala každoročných tryzien za generála M. R. Štefánika alebo do roku 1937 pripomínania narodenín T. G. Masaryka (1927). 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.