Voicingers ponúkne workshopy s džezmenmi i večerné koncerty

Na workshopy sa hláste najneskôr do 5. septembra 2019

Druhý ročník festivalu Voicingers ponúka v prvej polovici septembra v priestoroch Kasární/Kulturparku sériu workshopov pre deti a mládež, ktoré budú viesť skúsení džezoví muzikanti. Od stredy do piatku 11. až 13. septembra bude sedmička hudobníkov pracovať na rozvoji hudobných schopností, ale aj vlastnej kreativity, či osobitému prístupu mladých muzikantov k hudbe. Víkend 14. a 15. septembra predstavia muzikanti hudobnú tvorbu. Podujatie je zároveň súčasťou 8. ročníka Letného hudobného festivalu Hevhetia.

Kolumbijský basgitarista a perkusionista Edi Sanchez sa minulý rok stal v priebehu pár dní obľúbencom účastníkov workshopov. Nebude chýbať ani tento rok.

Po minuloročnej košickej premiére organizujeme pôvodom poľský prestížny festival hudobnej kreativity a improvizácie. Prinášame ho do Košíc pod názvom Voicingers on Tour – Slovakia. Počas prvých troch dní (11. až 13. septembra) ponúkneme hudobné workshopy, ktoré budú vedené umelecky aktívnymi európskymi jazzmanmi s pedagogickou skúsenosťou (spevákmi a inštrumentalistami). Sú určené pre ľudí, ktorí spievajú a hrajú na hudobné nástroje (pre amatérov aj študentov hudobných škôl a konzervatórií). Cieľom workshopov je prehĺbiť kontakt s vlastnou muzikálnosťou.“, povedal organizátor festivalu a riaditeľ vydavateľstva Hevhetia Ján Sudzina.

Účastníci pracujú v jednej alebo dvoch skupinách – deti (vo veku 7-15 rokov) a dospievajúci s dospelými (vo veku 15 rokov a viac). Súčasťou workshopov bude spev skupinových piesní a hranie na etnických perkusiách. Každý účastník bude mať možnosť hrať alebo spievať v sprievode bicích, basgitary a gitary. Workshopy pre deti a dospelých sa konajú súčasne. Séria workshopov bude ukončená skúškami na záverečný koncert adolescentov (dospelých) a detí. 

Na workshopy sa hláste

Počet účastníkov na jednotlivé workshopy je obmedzený, preto je potrebné sa na prihlásiť prostredníctvom formulára na webovej stránke www.hevhtiafest.sk najneskôr do 5. septembra 2019 a zaplatiť účastnícky poplatok. Počet účastníkov v jednotlivých vekových a vzdelanostných kategóriách je obmedzený na 20.

Lektori

Lektori sú aktívni európski džezmeni s pedagogickou skúsenosťou so spevákmi a inštrumentalistami. Nebudú chýbať mená známe z minulého roka: tvorca myšlienky festivalu Voicingers, poľský spevák a improvizátor Grzegorz Karnas, jeden z najoceňovanejších džezových hudobníkov mladej poľskej generácie Alan Wykpisz, kolumbijský basgitarista a perkusionista žijúci v Poľsku Edilson Sanchez. Septimu lektorov dopĺňa ukrajinský budeník a perkusionista Igor Hnydyn, slovenská klavíristka a skladateľska Jana Bezek, oceňovaný poľský bubeník Grzegorz Masłowski a francúzsky spevák a hráč na melafón Manu Domergue.

V Košiciach sa festival začal organizovať v roku 2018. Tento rok sa bude jeho pokračovanie konať v dňoch 11. – 15. septembra 2019.

Viac informácií o podujatí ako aj jeho program nájdete na webovej stránke www.hevhetiafest.sk

O Voicingers

Festival Voicingers vznikol aby poskytol prístup k najoriginálnejším a pripravovaným hudobným projektom, v ktorých element improvizácie je osou a kľúčom k sviežosti pri tvorbe hudby. Okrem propagácie mladých profesionálov a ich spolupráce s etablovanými muzikantmi, festival Voicingers funguje v prospech tých, pre ktorých je hudba životná cesta a majú osobný prístup v tvorbe. Preto festival:

  • Organizuje International Jazz Contest for Singing Musicans od roku 2008 v meste Żory, Horné Sliezko, Poľsko.
  • Vychováva mladých muzikantov s rôznorodosťou v individuálnych a skupinových aktivitách počas workshopov. Dychové aktivity, improvizácia, rytmická kompetencia, relaxačné tréningy, telesné vedomie, hranie v hudobných zoskupeniach a spev v zboroch patria medzi hudobné zručnosti, na ktoré sa zameriavajú workshopy v Jazz Collective Interaction and Open forms a Music Makers Vocal Scene Workshops. Kurzy pre pracujúcich muzikantov ako aj pre neprofesionálov sú vedené medzinárodnou skupinou spevákov a inštrumentalistov z rôznych oblastí jazzu a improvizovanej hudby.
  • Zapája do hudobného vzdelania celé rodiny. S Art Classes for Kids umožňuje festival Voicingers pre rodičov presvedčiť sa, ako ich deti zažívajú všetky druhy umeleckých aktivít. Pri objavovaní rôznych aspektov živej hudby a taktiež počas koncertov Voicingers sa vytvárajú nové putá medzi rodičmi a ich deťmi.
  • Propaguje mladú generáciu výkonných umelcov prostredníctvom koncertov organizovaných na festivale Voicingers a počas International Jazz Contest for Singing Musicians a JazzBus ShowCase za účasti novinárov, promotérov a organizátorov iných hudobných festivalov, a taktiež na podujatí Voicingers on Tour na sérii koncertov a workshopov v krajinách: Poľsko, Slovensko, Rusko, Ukrajina, Česko, Maďarsko, Francúzsko, Veľká Británia, Gruzínsko, Čína, Korea.
  • Buduje platformu medzinárodnej spolupráce medzi hudobníkmi, promotérmi, novinármi vydavateľmi, festivalmi, jazzovými súťažami a klubmi, ktorých cieľom je vytvoriť reálne príležitosti pre interkultúrnu výmenu myšlienok prostredníctvom hudby.
  • Oživuje miestne komunity na Summer Art Camp, ktorý poskytuje bezplatný aktívny prístup k všetkým druhom sebazdokonaľovania.
  • Zabaví počas série koncertov na mnohých miestach v mikroregióne Żory. Live Music Nights je scéna pre jam sessions, prístupná počas celého trvania festivalu Voicingers, pre všetkých, ktorí sa chcú zúčastniť a hrať, či spievať.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.