Videli ste môj film? Spoznajte kino z celkom nového pohľadu.

Vo svojom celovečernom debute Videli ste môj film? (Have You Seen My Movie?) spojil Paul Anton Smith zábery zo stoviek filmov, ktoré sa odohrávajú v kine, čím vytvoril jedinečnú poctu tomuto miestu a inštitúcii. Bratislavské Kino inak, ktoré je súčasťou A4 – priestoru súčasnej kultúry, bude film premietať v stredu 13. marca.

Smith vyskladal svoj film ako príbeh: diváci prichádzajú do kina, sledujú film a nakoniec idú domov a delia sa o svoje zážitky s blízkymi. Diváci sa však správajú rôzne a do kina prichádzajú z rôznych dôvodov. Niektorí sú na rande, pretože tmavé kino je jediný priestor, kde majú pocit intímnosti. Iní sa prišli s kamarátmi zabávať a rušia ostatných. Niektorí sú dojatí filmom, ktorý sledujú, iní sú agresívni a vznikajú potýčky. Chodenie do kina je spoločenská udalosť, no Smith otvára aj tému propagandy, rasizmu v kinematografii, či pozlátka hollywoodskych a festivalových premiér. V prvom rade je to však film o láske ku kinu a o našej fascinácii pohyblivým obrazom.

Aj keď ide o debutový film, Paul Anton Smith je skúsený filmár – podieľal sa, napríklad, aj na monumentálnom diele The ClockChristiana Marclayho, ktoré získalo hlavnú cenu na benátskom Biennale v roku 2011. Videli ste môj film?sa premietal na festivaloch v Londýne, Karlových Varoch, Tallinne, na IndieLisboa, ale aj vo viacerých galériách. Premietanie je súčasťou cyklu film x art, v rámci ktorého prináša Kino inak divákom filmy o umení.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.