Premiérové uvedenie pre večerného diváka – inscenácia divadla NA PERÓNE: Slovenský raj

Košické divadlo NA PERÓNE otvára sezónu 2017/2018 premiérovým večerným uvedením inscenácie Slovenský raj, ktorá sa uskutoční v utorok 22.9. o 19:00 na stálej scéne divadla v Tabačke Kulturfabrik.

Divadlo NA PERÓNE si kladie otázku ako prispieť do verejného diskurzu na tému vzostupu extrémizmu. Hoci už má vo svojej produkcii inscenáciu na podobnú tému s názvom Na stáž!, poetika tejto incenácie je pre väčšinového diváka ťažšie uchopiteľná. Preto sa jeho členovia rozhodli vytvoriť ďalšiu inscenáciu, ktorou chcú zasiahnuť tých, ktorých názor sa ešte len tvorí a ktorí sú voči extrémistickým názorom najzraniteľnejší. Inscenácia Slovenský raj je teda primárne určená stredoškolskému divákovi, je zrozumiteľná a obsahuje prvky priamo kontaktujúce mládež. Zároveň hra obsahuje jasný morálny apel, ktorý núti zaujať postoj, pomenovať obe strany a uvedomiť si, na ktorej strane stojí divák sám, zachováva však obraznú a asociatívnu poetiku divadla NA PERÓNE. Nezameniteľnou poetikou a estetickosťou je teda zaujímavá aj pre večerného diváka.

Kvalitnou dramatickou produkciou, nielen plagátovými heslami namiesto umenia a nudnými školskými divadelnými predstaveniami chce divadlo NA PERÓNE vychovať mladého diváka k zdravému estetickému apetítu. Veríme, že kvalitné umenie s morálnym rozmerom môže slúžiť ako prevencia skratového zjednodušujúceho extrémistického správania.

Inscenácia Slovenský raj je zlým snom o dobrej krajine, je pohľadom do minulosti a pripomenutím, že budúcnosť bude taká o akú sa sami zaslúžime.

V inscenácii účinkujú zakladatelia divadla Jana Wernerová, Zuzana Psotková, Peter Kočiš a dvaja hostia – Michaela Domovcová, Jakub Muranský, ktorých môžu diváci poznať z ostatnej inscenácie divadla NA STÁŽ!.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.