Portrét ženy, ktorá bola nútená počúvať hudbu

Sláva Daubnerová: SOLO LAMENTOSO

Tabačka Kulturfabrik prinesie aj v novej sezóne 2017/2018 niekoľko výnimočných hosťujúcich divadelných predstavení zo Slovenska i zahraničia. Už 13. septembra sa vo veľkej sále kultúrneho centra predstaví režisérka, autorka, performerka a herečka v jednej osobe – Sláva Daubnerová.

Autorka ma v kontexte slovenského divadla osobité miesto. Známa je najmä posúvaním konvencií v súčasnom slovenskom divadle, kombinovaním viacerých žánrov či výrazným experimentovaním vo formálnej i tematickej rovine. Košickému publiku sa predstaví so svojou poslednou sólovou pohybovo – vizuálnou performanciou Solo lamentoso.

Predstavenie je inšpirované banálnym príbehom o vzrastajúcej averzii medzi ľuďmi, ktorý vzbudzuje pocit, že aj takto sa rodí extrémizmus. Neskutočný príbeh o Spievajúcom dome v Štúrove, z ktorého sa roky ozvývala hlučná hudba sa pred časom objavil aj v médiách. Daubnerovú inšpiroval k vytvoreniu divadelnej hry, vďaka ktorej bola nominovaná na dve ocenenia najznámejšej ceny odovzdávanej v oblasti divadla na Slovensku – DOSKY 2016. Inscenácia bola nominovaná v kategóriách Najlepšia inscenácia sezóny a Najlepšia réžia sezóny.

Solo lamentoso je nezvyčajným príbehom ženy, ktorá sa zabarikádovala vo svojom dome a terorizovala obyvateľov Košútovej ulice v Štúrove krutým spôsobom. Neuveriteľných 14 rokov od šiestej hodiny ráno do desiatej hodiny večer púšťala dokola jednu a tú istú opernú áriu tenoristu Placida Dominga. Spoveď ženy púšťajúcej opernú áriu slúži Daubnerovej na otvorenie nadčasových tém, akými sú nejednoznačnosť pravdy a boj jednotlivca so spoločnosťou. Autentickosť a dokumentárnosť prepája táto konceptuálna experimentátorka s fikciou, aby nám kládla zásadné otázky o hraniciach ľudskosti a fungovania človeka – outsidera v našej spoločnosti. Vytvára tak už tradične inscenáciu na pomedzí dokumentárneho, pohybového a výtvarne štylizovaného divadla.

Info o predstavení

  • Autor, réžia, účinkuje: Sláva Daubnerová
  • Scéna a kostýmy: Sláva Daubnerová
  • Choreografia: Renata Ptačin
  • Hudba a zvukový dizajn: Matej Gyárfáš
  • Svetelný dizajn: Slavomír Šmálik
  • Svetlá: Ján Ptačin
  • Zvuk: Boris Adamčík

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.