Algiers – kapela s posolstvom mieri do Tabačky

Algiers (USA/UK) sú post-punk. Sú soul. Sú gospel. Sú industrial rock? Naživo sú jednou z najenergickejších súčasných kapiel. Algiers po lyrickej stránke sú jednou z najzaujímavejších súčasných kapiel. Algiers sú Franklin James Fisher, Ryan Mahan, Lee Tesche, Matt Tong (ex-Bloc Party). Na Slovensku len v Tabačke Kulturfabrik 1. februára 2019!

Košice sú jediné slovenské mesto, kde bude možné zažiť koncert Algiersv rámci ich zimného európskeho turné. Metropolu východu zaradili medzi vyše tridsiatku destinácií a dvadsiatku krajín, kam počas januára a februára 2019 zamieria. Máme sa na čo tešiť. Hoci sú na hudobnej scéne len pár rokov, získali si silnú pozíciu u kritikov a veľký zástup fanúšikov.

Podľa organizátorov festivalu Colours of Ostrava, kde hrali vlani v lete, Algiers predstavujú pravdepodobne najprogresívnejší hudobný vzdor voči súčasnému turbulentnému svetu. V ich tvorbe sa odráža občianska frustrácia z Brexitu, Donalda Trumpa, nárastu rasového násilia, populizmu a kryptofašizmu, ale aj z rozdelenia spoločnosti a osobnej straty pevnej pôdy pod nohami. Všimli si ich aj tvorcovia populárneho detektívneho seriálu televízie HBO True Detective (v češtine a slovenčine známeho ako Temný prípad), ktorí singel Bloodvybrali za trailer song najnovšej 3. série.

Hudba Algiers predstavuje kombináciu postpunku, krautrocku, world music, afrobeatu, pohrávajúcu sa so soulovými vokálmi a prepletenú syntetizátorovým tepom EDM. Kapela vznikla v roku 2007 v Londýne, trojica jej zakladajúcich členov  však pochádza z americkej Atlanty. Mesta, ktoré sa spája s Martinom Luhterom Kingom i Ku-klux-klanom. Možno aj preto sa neboja spájať protichodné žánre ako gospel či punk. A už vôbec nemajú strach z politiky. Aj názov si zvolili podľa hlavného mesta Alžírska, ako symbolu niekdajšieho boja proti kolonializmu. Algiers radikálne reflektujú svetové dianie, sú hudobnou odpoveďou na dnešnú dobu: „Bez ohľadu na to, ako brutálny a cynický je svet, musíme niečomu veriť. Ničota je totálna a ničota je udržovaná temnou silou. Myslím si, že veci sa môžu zmeniť. A myslím si, že je práve to magické. Musí byť nejaký záblesk nádeje.“

Kapela má na konte dva štúdiové albumy, vydané v rešpektovanom nezávislom vydavateľstve Matador Records. Podebutovom Algiers (2015) sa vydali na koncertnú šnúru do rôznych kútov sveta. Vtedy sa štvrtým členom zostavy sa stalbritský bubeník Matthew Chee Hung Tong, pôvodne člen indie rockovej kapely Bloc Party. Pri druhom albumeThe Underside Of Power (2017) sa kapela spojila s Adrianom Utleyom z Portishead a pokračovala v budovaní osobitého zvuku mixujúceho gospel, soul a industrial rock.

Koncertný večer v Tabačke otvorí bratislavská post-punková kapela 52 Hz Whale. Ich hudba je nahnevaná, divoká a melancholická, preplnená energiou a netrpezlivosťou. V roku 2015 vydali rovnomenné EP, po ktorom nasledoval debutový album I’ve met a lot of people (2017). Vystúpili na festivale Pohoda, doma aj v zahraničí odohrali koncerty s kapelami zvučných mien. Okrem Algiers (USA/UK) s The Underground Youth (UK), The Physics House Band (UK) či Les Discrets (FR). V roku 2018 kapela na pozvanie hudobného magazínu Fullmoon vystúpila na najväčšom českom klubovom festivale Žižkovská noc. Nedávno absolvovali svoje prvé európske turné a momentálne pracujú na nových veciach.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.